
Journalist og forfatter Karen Dich bliver redaktør på mediet, der får navnet A4 Ligestilling.
Tirsdag den 3. maj præsenterer A4 Medier et nyt nichemedie ved navn A4 Ligestilling.
Mediet skal ifølge chefredaktør for A4 Medier, Kristian Madsen, »samle debatten om ligestilling, LGBT og mangfoldighed.«
Det fortæller han på Twitter.
Dich i front
Redaktør for det nye ligestillingsmedie bliver journalist og forfatter Karen Dich, der i årevis blandet sig i debatten om køn og ligestilling fra et feministisk perspektiv.
På Twitter fortæller hun, at hun ser frem til arbejdet.
– Det her glæder jeg mig helt vildt til at give mig i kast med. Det er næppe hemmeligt, at ligestilling ligger mig meget på sinde – og A4 har store ambitioner for dækningen. Officielt starter jeg efter påske, men indbakken står åben for ideer og kaffe allerede nu, skriver Karen Dich.
KVINFO ser frem til samarbejdet
Mens det store flertal af danskerne, der ikke er feminister, må se langt efter en redaktør, der repræsenterer deres holdninger, vækker valget af Karen Dich glæde i Danmarks videnscenter for ligestilling, KVINFO.
På Twitter skriver KVINFO’s kommunikationschef, Mai Rasmussen, således, at hun »ser frem til samarbejdet« med Karen Dich og det nye medie.
A4 Medier er en del af Fagbevægelsens Hovedorganisations medieselskab, A-Pressen.