Ligestillingsnyt

Har du brugt KVINFO?

Carolina Magdalene Maier og Uffe Elbæk fra Alternativet medvirker i kampagnen #jegharbrugtkvinfo på Twitter. Billede: Twitter/Twitter.

Under hashtagget #jegharbrugtkvinfo fortæller KVINFO-sympatisører på Twitter, hvad de har brugt videnscentret til. Alternativets top deltager i kampagnen.

Tilhængere af Danmarks udviklings- og videnscenter for køn, ligestilling og mangfoldighed, KVINFO, udtrykker for tiden deres støtte til centret på adskillige måder.

En af dem er Twitter-kampagnen #jegharbrugtkvinfo, hvis formål er at vise, hvad KVINFO bliver brugt til.

Kampagnen støttes blandt andre af Dansk Kvindesamfunds Sara Ferreira.

– Jeg har brugt KVINFO til at få en uvurderlig indsigt i kampen for kvinders stemmeret, skriver hun i sit tweet.

I går meldte flere topprofiler fra Alternativet sig som støtter af kampagnen, blandt dem Uffe Elbæk og Carolina Magdalene Maier.

– Ja, sgu, skriver Uffe Elbæk slet og ret i sit tweet, der viser et billede af partilederen med et skilt med teksten:

– Jeg har brugt KVINFO til at bliver klogere på samfundet, køn, mig selv. Tak, tak, tak for jer! #bevarkvinfo.

– #bevarkvinfo, skriver Carolina Magdalene Maier i sit tweet, der viser folketingsmedlemmet med et skilt med ordene:

– Jeg har brugt KVINFO til at søge i ekspertdatabasen. #bevarkvinfo.

Tobias Petersen

40 år, sociolog, tekstforfatter, freelancejournalist og ligestillingsdebattør. Jeg er helhjertet tilhænger af ligeværd, lige muligheder og lige rettigheder og skriver om alt, der har med ligestillingsdebatten at gøre i bredeste forstand. Når jeg ikke diskuterer ligestilling, skriver jeg tekster for andre.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *